Toronto Blues Society | » Nominees

Nominees

Entertainer of the Year

Dawn Tyler Watson
Paul DesLauriers Band – WINNER!
The Harpoonist & The Axe Murderer
Steve Hill
Angel Forrest

Electric Act of the Year

Colin James – WINNER!
Steve Hill
Boogie Patrol
Paul DesLauriers Band
Dawn Tyler Watson

Acoustic Act of the Year

Harrison Kennedy
Michael Jerome Browne
Big Dave McLean – WINNER!
Rob Lutes
Tim Williams

Male Vocalist of the Year

Harrison Kennedy
Duane Blackburn
Matt Andersen – WINNER!
Donald Ray Johnson
Jon Knight (Soulstack)

Female Vocalist of the Year

Dawn Tyler Watson
Angel Forrest – WINNER!
Shakura S’Aida
Samantha Martin
Cécile Doo-Kingué

New Artist of the Year

Bad Luck Woman & Her Misfortunes
Earle & Coffin
Jason Buie – WINNER!
Justin Saladino Band
Lucas Haneman Express

Recording/Producer of the Year

Colin James – Blue Highways (True North); Producers: Colin James & Dave Meszaros – WINNER!
Harrison Kennedy – Who U Tellin’ (Electro-Fi); Producers: Harrison Kennedy & Alec Fraser
Chris Antonik – Monarch (Self); Producers: Chris Antonik & Ted Onyszczak
The Harpoonist & The Axe Murderer – Apocalipstick (Self); Producers: Matthew Rogers, Shawn Hall & John Raham
JW-Jones – High Temperature (Solid Blues); Producer: Colin Linden

B.B. King International Artist of the Year

Rick Estrin & The Nightcats
Gregg Allman
Mavis Staples
Eric Bibb
Joe Bonamassa – WINNER!

Songwriter of the Year

Cécile Doo-Kingué
Chris Antonik
Diteodoro, Marriner, Sobb (MonkeyJunk)
Harrison Kennedy – WINNER!
Rob Lutes

Blues with a Feeling Award (Lifetime Achievement Award)

Alec Fraser
Brent Parkin
Danny Brooks
Diana Braithwaite – WINNER!
Ellen McIlwaine
Joe Murphy
Ken Whiteley
Michael Fonfara
Michael Jerome Browne
Tom Lavin

Guitarist of the Year

Cécile Doo-Kingué
Colin James – WINNER!
Michael Jerome Browne
Paul DesLauriers
Steve Hill

Harmonica Player of the Year

Guy Bélanger – WINNER!
Harpdog Brown
Jerome Godboo
Shawn Hall (The Harpoonist & The Axe Murderer)
Steve Marriner (MonkeyJunk)

Piano/Keyboard of the Year

David Vest – WINNER!
Duane Blackburn
Julian Fauth
Kenny “Blues Boss” Wayne
Michael Kaeshammer

Horn Player of the Year

Chris Whiteley (Diana Brathwaite & Chris Whiteley)
Frankie Thiffault (Ben Racine Band)
Jon Wong – WINNER!
Mat “Moose” Mousseau (Ben Racine Band)
Shirley Jackson (Good Rockin’ Daddys)

Drummer of the Year

Lindsay Beaver
Matt Sobb (MonkeyJunk) –  WINNER!
Nicky Estor (Ben Racine Band, Dawn Tyler Watson)
Sam Harrisson (Paul DesLauriers Band)
Tom Bona

Bassist of the Year

Alec Fraser
Gary Kendall (Downchild & Mighty Duck Blues Band)
Greg Morency (Paul DesLauriers Band)
John Dymond
Laura Greenberg (JW-Jones) – WINNER!
Donate Join TBS Volunteer

©2018 Toronto Blues Society. Design by Janine Stoll Media.
TBS logo and WBR artwork by Barbara Klunder


The Toronto Blues Society acknowledges the annual support of the Ontario Arts Council, the City of Toronto through the Toronto Arts Council and the Department of Canadian Heritage, and project support from FACTOR< and the Government of Canada through the Department of Canadian Heritage (Canada Music Fund) and of Canada’s Private Broadcasters, The Canada Council for the Arts, the SOCAN Foundation, SOCAN, the Ontario Media Development Corporation, and the Ontario Ministry of Tourism, Culture and Sport.